Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007
ENSTENSRING, platina, briljant ca 0,38 ct, ca G(TW)/VS, stl 15,5, engelska stämplar.
TRESTENSRING i 18K vitguld, 3 briljanter ca 0,60 ct totalt, ca W/P1, stl 17 1/4, svensk 1947
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, stl 17,5
SMYCKESET i silver med markasiter (collier, armband + örhängen med skruvmekanism) och örhängen med röd korall, stift.
BROSCH/HÄNGE, silver med granater, hårgömma ( glaset med sprickor ) 2 stenar saknas, limmad, längd 5,8 cm
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljanter ca 0,76 ctv, ca TW-W(G-H)/VS ,1 sten P, stl 17,25 mm.
RING, 18K vitguld, flodpärla och 6 enkelslipade diamanter ca 0,06 ctv (en skadad), Stigbert för Engelbert, stl 16 1/4.
Smycken Slipshållare
SLIPSHÅLLARE, 18K guld med 3 åttkantslipade diamanter ca 0,08 ctv TW/SI-P, vikt 10,3 g, nagg.
PÄRLCOLLIER, 2- radigt, odlade pärlor ca 3,5- 7 mm, så i silver med pärla och markasiter, längd 47 cm
2 ALLIANSRINGAR i 18K guld och 18K vitguld (skenan ej helt rund) med totalt 14 briljanter ca 0,46 ctv, ca W/VS, stl 16 3/4 och 17, Engelbert, gravyr i den ena ringen.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,20 ct tot, ca TW/VS, stift (en snurrebuss saknas).
RING, 18K guld & silver, 34 rosen- & 12 briljantslipade diamanter ca 3,15 ctv, ca H-I/VS-SI, stl 18 1/4, V=14,4 gr.