Avslutad | Klassiska – Lördag 29 september 2007
Silver Kaffeservis
GRÄDDSERVIS, 4 delar, gräddkanna, sockerskål , & tång (spricka), serveringsfat, silver, m invändig förgyllning, Malmö 1960-tal.
HÄNGE samt ÖRHÄNGEN ,18K vitrodierat rödguld, med briljanter ca 9-10 ct totalt, samt safirer, nagg, krokar, vikt 56,3 g.
RING, 18K guld med 5 diamanter ca 1,20ctv ca TW/VS (1 sten SI)& 18 diamanter ca 0,36ctv ca TW/VS, stl 16, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld, 133 briljanter tot ca 1,35ct ca TW/VS, stl 17 1/4mm, 11,3g, en sten saknas
RING, 18K guld, 8 smaragder (2 lite skadade) samt 62 briljanter ca 1,20 ctv, ca TCa/SI, stl 15,5, vikt 8,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, 20 åttkantslipade diamanter tot ca 0,10ct, vikt 3,2 g, stift
RING i 18K vitguld med smaragdslipad diamant ca 1,73 ct, ca J(Cr)/VVS, + 2 smaragdslipade diamanter ca 0,90 ctv ca H(W)/VVS, stl 16,5+, vikt 5,8 g..
RING i 18K vitguld med 5 trappslipade diamanter ca 3,93 ctv (mittstenen ca 1,52 ct), ca G(TW)/VS-SI, stl 17 3/4 mm, vikt 9,4 g.