Avslutad | Klassiska – Lördag 30 juni 2007
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, smaragd med ytsprickor samt 36 briljanter tot ca 0,26 ct ca W/VS, 3 rader, vikt 4,4 g
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld med smaragd ( nagg ) och 2 briljanter ca 0,15 ctv TW-W/VS-SI, vikt 3,5 g, , stl 15 3/4+
Smycken Safirring
SAFIRRING, 14K vitguld med safir och 2 briljanter ca 0,04 ctv, vikt 6,7 g, stl 15 +
RING, 18K vitguld med briljant ca 0,22 ct ca LBR/VS samt 7 åttkantslipade diamanter 0,07 ct, vikt 2,5 g, stl 16 1/4+
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K vitguld med navettslipad safir och 20 diamanter ca 0,30 ctv ( en diamant skadad ), vikt 4,3 g, stl 16
ARMBAND, platina med gammal- , baguett- och åttkantslipade diamanter ca 11 ctv TW/VVS-P 1, ett par med nagg, vikt 36,6 g, längd 17,5 cm. Proveniens enligt uppgift: grevinnan Greta Thott
RING, 18K guld, 18 briljanter 0,50 ctv (en skadad), ca W-TCr /SI-P1, stl 18 1/4, vikt 8,0 g.