Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2007
PÄRLCOLLIER, 6,0 - 6,5 mm odlade pärlor och hematitkulor, silverlås, längd 68 cm
RING, 18K guld m briljant TW/P & 2 hjärtslipade briljanter, ca 0,65ctv ca TW(G)-W/ VS-SI, stl 17 1/4, vikt 12,8 g, (inneslutning som går upp till ytan i briljanten).
RING, 18K guld m briljanter ca 0,27ctv ca TW/VVS-VS pärlemor i form av 5 löv stl 17 mm, vikt 8,8 g.
Visa varaSmycken Ring
RING, 18K vitguld m rubin ca 1,00ct & briljanter ca 1,33ctv ca TW/VS-SI (2 skadade), 16 3/4, 11,9 g.
Smycken Nål
NÅL, 18K guld/vitguld m mediumslipad diamant ca 0,35ct ca H(W)/VS & diamant ca 0,02ct, 2,5 g
PÄRLCOLLIER, 3-radig, doserad, ca 3 - 7 mm odlade pärlor, lås i 18K guld, längd 54 cm, säkerhetskedja.
Smycken Nål
BROSCHNÅL, 18K guld/vitguld med gammal- & mediumslipade diamanter ca 0,70ctv ca H(W)/VS-SI + 6 rosenstenar, Hallberg 1918, vikt 5,3 g.
BROSCH, 14K guld/vitguld m briljanter ca 1,03ctv ca TW/VS + åttkantslip dia ca 0,20ctv, vikt 5 g.
BROSCH, 18K vitguld m smaragder, diamanter ca 1,50ctv ca H(W)/VS-SI & grön emalj, vikt 12,1 g (nagg i dia, emaljskador).