Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2007
BROSCH, 18K guld och 5 st halvpärlor (1 pärla saknas) Stockholm 1887, tennlagningar på baksidan, vikt 10,2 g.
HALVALLIANSRING, 18K vitguld, 9 prinsesslipade diamanter tot ca 0,75ct ca TW/VVS-VS, stl 18 mm, vikt 3,3 g
SYSKONRING, 18K guld/platina med gammalslipade diamanter ca 1,24 ctv ca TW-TCR/P 1 samt 8 åttkantslipade diamanter, nagg, vikt 3,1 g, stl 15 3/4 +, Stockholm 1918
HÄNGE, 18K guld, 7 rubiner, 7 briljanter tot ca 0,03ct ca W/VS, stl 16 1/4 mm, vikt 1,9 g, hjärta
RING, 18K guld, cabchonslipad rubin med sprickor, 30 diamanter ca 0,45 ctv ca H(W)/SI, stl 16,25 mm, vikt 5,6 g
ÖRHÄNGEN, 18K guld med 42 briljant slipade diamanter ca 0,50ctv ca TW/VS, vikt 12 g, clips, etui.
RING, platina med briljantslipad diamant ca 2,58 ct ca H(W)-I(TCR)/VS med medium - stor kulett, + 7 åttkantslipade diamanter ( en saknas ), H Strömdahl, stl 18+, vikt 3,5 g.