Avslutad | Klassiska – Lördag 26 maj 2007
ARMBAND, 18K guld med månsten, vikt 9,5 g, längd 18 cm, säkerhetskedja, Stockholm 1953
RING, 18K vitguld, 16 briljanter ca 1,80 ctv, ca W-TCr/VS, rubin med spricka, överdel sned, stl 18.
Visa varaSmycken Enstensring
ENSTENSRING, 18K guld med briljant 0,24ct enl gravyr ca W-TCR/VS, stl 17 mm, vikt 2,9 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 3,5 - 7 mm, doserade, lås i silver, säkerhetskedja, längd 49 cm
Smycken Safirring
SAFIRRING, 14K guld med safir ca 0,75 ct, 16 brijanter ca 0,35 ct, ca Cr/SI, vikt 6 g, 17 3/4
SKÅL, sterling silver, på fot med genom- brutet brätte, vikt 583 g D 28 cm H 9 cm, små buklor, England
SKÅL, silver, med hänklar, dekorerad med motiv i relief, vikt 160 g, 17 x 17 x 4,5 cm, Holland 1800-talets mitt. Skador på brättet.