Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
Dosor-Etuier Dosor
DOSA, härdat läder, pärlemorinlägg, mitten av 1800-talet, några mindre skador, 42,6g
3 SMYCKEN i silver, örhängen även m 18K guld, armband m turkoser, + örh med blå emalj, skruvmekanismer.
ARMBAND, förgyllt silver med gröna stenar, troligen Ungern 1800-tal, svenska importstämplar, förlängt
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver gröna och blå stenar, (ett par skadade ), clips, troligen Ungern, jugend
MATSILVER, Rosenholm, 62 delar, 12+12+12 Bordsbestick, 8+5 förrättsbestick, 12 skedar, 1 såsslev, 4 etui
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca M(Cape)/SI2, + 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ct totalt, ca W/VS, Atelier Ajour 1959, stl 19,5+, vikt 2,8 g.
ARMBAND + BROSCH, silver, en skadad länk på broschen, armbandet är gjort av en gaffel, 72,1g
PÄRLCOLLIER, 6,5 - 7,0 mm odlade pärlor, något off-round, L=44 cm, 18K vitguldslås med syntetisk blå safir + 3 mm odlade pärlor.
RING, 18K guld, 6 briljanter tot 0,40ct W/P2 enligt gravyr, graverad, stl 17 3/4mm, 2,3g
ENSTENSRING, 14K guld med briljant ca 0,60 ct, ca H(W)/VS 2, vikt 2,9 g, stl 17 1/2