101 - 120 av 486
1...567...25 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007

Klubbad för

SYSKONRING, 18K vitguld, briljanter tot ca 0,12ct ca W/VS, stl 16 3/4mm, 2,0g

Utrop: 1 100 kr

RING, 18K guld, rubiner, 18 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P (2 skadade), stl 15 mm med inlägg, vikt 7,8 g

Utrop: 3 500 kr

ARMBAND, 18K guld, rubiner, 16 briljanter tot ca 0,16ct, 18 1/2mm, 13,5g

3 500 kr

Utrop: 4 000 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld, monogram HS / SH, 9 x 8,5 cm, CG Hallberg Stockholm 1900

500 kr

Utrop: 600 kr

DIAMANT, 1,02 ct, ca K(Top Cape), 2 mindre skador på rondisten.

5 200 kr

Utrop: 5 600 kr

Medaljer Minnen

MEDALJ, 23K guld (18K runt medaljen) "För nit och redlighet i rikets tjänst", gravyr, vikt 15,8g totalt.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

3 ÅRSTALLRIKAR i silver, motiv av Michael Bellman, Birger Sjöberg och Evert Taube, numrerade, design Bengt Gilbert, GEWE 1975-77, vikt 800 g.

Utrop: 4 000 kr

RING, 18K guld, delvis roderat, 45 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17 3/4, vikt 14,9 g, italiensk.

Utrop: 8 000 kr

ARMRING, 18K guld/stål, vikt 19,7 g, Italien

Utrop: 2 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter ca 0,45 ct tot, ca TW/SI, stift.

4 600 kr

Utrop: 5 300 kr

Accessoarer Pennor

PARKER, "21", reservoirpenna, 1950-60-tal, originalbox.

Utrop: 550 kr

PÄRLRING, 18K guld med halvpärla ca 5,80 mm, stl 16,5 mm, vikt 2,9 g.

Utrop: 550 kr

ALLIANSRING, 18K gule m 2 medium- och 2 gammalslipade dia ca 0,48ctv ca W- TCR/SI-P, stl 17,25.

1 700 kr

Utrop: 1 900 kr

RING, 18K guld m 6 briljant- slipade dia ca 0,70ctv ca W-CR/VS, stl 18,5, vikt 4,1 g.

Utrop: 3 500 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,5 - 8 mm, varvat med små pärlor längst fram, lås i silver, längd 50 cm

700 kr

Utrop: 800 kr

ALLIANSRING, 18K guld med 8 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 2,3 g, stl 16 3/4

Utrop: 1 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, trefärgat, vikt 3,2 g, stift

500 kr

Utrop: 600 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor, vikt 1,9 g, skruvmekanism

Utrop: 400 kr

22 SIGILL, diverse modeller

2 500 kr

Utrop: 1 200 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 2-radigt, doserat, ca 2,50-2,90mm, lås i silver med imitat- ionspärla och glas.

Utrop: 950 kr