Avslutad | Klassiska – Lördag 24 mars 2007
RING, 18K guld, rubiner, 18 briljanter ca 0,45 ctv, ca W/SI-P (2 skadade), stl 15 mm med inlägg, vikt 7,8 g
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld, monogram HS / SH, 9 x 8,5 cm, CG Hallberg Stockholm 1900
Medaljer Minnen
MEDALJ, 23K guld (18K runt medaljen) "För nit och redlighet i rikets tjänst", gravyr, vikt 15,8g totalt.
3 ÅRSTALLRIKAR i silver, motiv av Michael Bellman, Birger Sjöberg och Evert Taube, numrerade, design Bengt Gilbert, GEWE 1975-77, vikt 800 g.
RING, 18K guld, delvis roderat, 45 briljanter ca 0,80 ctv, ca TW/VS, stl 17 3/4, vikt 14,9 g, italiensk.
ALLIANSRING, 18K gule m 2 medium- och 2 gammalslipade dia ca 0,48ctv ca W- TCR/SI-P, stl 17,25.
RING, 18K guld m 6 briljant- slipade dia ca 0,70ctv ca W-CR/VS, stl 18,5, vikt 4,1 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 4,5 - 8 mm, varvat med små pärlor längst fram, lås i silver, längd 50 cm
ALLIANSRING, 18K guld med 8 briljanter 0,16 ctv, ca TW/VVS-VS, vikt 2,3 g, stl 16 3/4