Avslutad | Klockor – Lördag 3 mars 2007
PROMOTIONUR, "BP", herrur, gulmetall, quartz, mineralglas, läderband, ca 1985.
PROMOTIONUR, "BMW, M-Coupé", herrur, stål, quartz, mineralglas, datum, läderband, ca 1990, box.
ROLEX, Precision, Cal 710, Ref nr. 4363, Boett nr. 823019, herrur, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1959.
Klocktillbehör Boxar och etuier
UPPDRAGSBOX, Automatisk uppdragsbox för 4 klockor, + plats för ytterligare 6 klockor, trä, nyckel, instruktionsblad, drivs med batteri, (utländsk nätkabel medföljer), oanvänd, skickas ej.
Klockor Concord
CONCORD, Saratoga, Ref nr. 15 73 287/1, Serie nr. 828383, damur, bicolour, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, ca 1994, box.
Klockor Elgin
ELGIN, fickur, Serie nr. 2949818, savonett, skadad urtavla, glas saknas, går ej, bucklor, ca 1888.
FICKUR, 62 mm, silver, ankarur, skadad urtavla, går ej, motiv (riksvapen), bucklor, ca 1900.
RICH. MASON, St. Albans, fickur, nr. 633, vitmetall, spindelur, visare saknas, skadad urtavla, skadad boett, ca 1820.
FICKUR, "J.B Petri Uppsälä", 56,5 mm, fransk, spindelur, silver, hoppande sekundvisare, skadad urtavla, boett stämplad OE F5, ca 1820.
MORMORSUR, 40 mm, silver, cylinderur, skadad urtavla, nyckeldragare, nyckel, ca 1850.
PERFECTA, herrur, 31 mm, guld på stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, ca 1953.
VIKING, damur, 25 mm, Cal 661, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ripsband, ca 1935, box.
TISSOT, damur, Ref nr. 15007, doublé (10 micron), manuell, plexiglas, läderband, ca 1975.