Avslutad | Pant – Torsdag 18 januari 2007
1 Etui med lås i form av blomsterbård (graverat, liten buckla på kortsidan), stämplat C.W.S, 14K. Vikt 123,1g
1 Par lyrstakar, år 1847, Peter Magnus Wallengren, mästare 1830-1879 i Ystad, silver, h:13,5cm (1 saknar fyllning, diverse lagningar)
1 Par nattljusstakar, år 1836, Johan Petter Grönvall, mästare 1807-1843 i Stockholm, silver, h:6,5cm (smärre skador)
1 Par ljusstakar, år 1820, Georg Henrik Åkerberg, mästare 1819-1868 i Växsjö, h:12cm (små defekter)
1 Kanna med lock & trähandtag, år 1835, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 i Stockholm, h:31cm
1 Kanna med lock & trähandtag, år 1844, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 i Stockholm, h:15cm
1 Par ljusstakar tvåarmade, år 1924, CG Hallberg, silver (1 saknar fyllning), h:18cm