261 - 280 av 429
1...131415...22 Gå till

Avslutad | Pant – Torsdag 18 januari 2007

Klubbad för

1 Etui med lås i form av blomsterbård (graverat, liten buckla på kortsidan), stämplat C.W.S, 14K. Vikt 123,1g

Utrop: 11 500 kr

1 Penna Cartier i doublé (liten buckla)

1 000 kr

Utrop: 1 300 kr

1 Par lyrstakar, år 1847, Peter Magnus Wallengren, mästare 1830-1879 i Ystad, silver, h:13,5cm (1 saknar fyllning, diverse lagningar)

2 500 kr

Utrop: 3 000 kr

1 Par nattljusstakar, år 1836, Johan Petter Grönvall, mästare 1807-1843 i Stockholm, silver, h:6,5cm (smärre skador)

5 100 kr

Utrop: 6 000 kr

1 Par ljusstakar, år 1820, Georg Henrik Åkerberg, mästare 1819-1868 i Växsjö, h:12cm (små defekter)

5 200 kr

Utrop: 4 800 kr

1 Kanna med lock & trähandtag, år 1835, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 i Stockholm, h:31cm

3 000 kr

Utrop: 3 900 kr

1 Kanna med lock & trähandtag, år 1844, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 i Stockholm, h:15cm

1 500 kr

Utrop: 1 800 kr

1 Akvarell Carl Larsson "påväg från park", ramad, 9,5x25cm

35 500 kr

Utrop: 9 600 kr

1 Par dryckeshorn med lock, nysilverskodda, h:46cm

Utrop: 2 400 kr

1 Tesil med skål, silver. Vikt 76,9g

650 kr

Utrop: 300 kr

1 Sockertång, silver

50 kr

Utrop: 50 kr

1 Sockertång, modell Same, silver

150 kr

Utrop: 50 kr

2 Ringar med stenar (1 sten saknas), stl:17 1/2 resp.20, silver. Vikt 26,1g

300 kr

Utrop: 50 kr

2 Ringar med stenar, stl:17 1/2, silver. Vikt 25,2g

425 kr

Utrop: 50 kr

1 Ring, stl:21, silver. Vikt 15g

150 kr

Utrop: 50 kr

2 Ringar, stl:21 resp. 23, silver. Vikt 18,6g

25 kr

Utrop: 50 kr

2 Ringar, stl:20 resp. 23, silver. Vikt 18,5g

25 kr

Utrop: 50 kr

1 Vas, år 1936, W.A.Bohlin, silver, h:25cm

Utrop: 3 600 kr

1 Par ljusstakar tvåarmade, år 1924, CG Hallberg, silver (1 saknar fyllning), h:18cm

2 100 kr

Utrop: 2 400 kr

1 Silverskål (graverad undertill), Borgila, silver, h:8cm d:16,5cm. Vikt 552g

Utrop: 3 400 kr