261 - 280 of 429
1...131415...22 Go to
Order

Closed | Pawn – Thursday 18 January 2007

Hammered at

Pawnitems Silver

1 case with clasp in shape by blomsterbård (graverat, small dent on kortsidan), stämplat C.W.S, 14K. weight 123,1g

Passed

Estimated: 11 500 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 Penna Cartier in goldplated (liten buckla)

1 000 kr

Estimated: 1 300 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair lyrstakar, year 1847, Peter Magnus Wallengren, mästare 1830-1879 in Ystad, silver, h:13,5cm (1 saknar fyllning, various lagningar)

2 500 kr

Estimated: 3 000 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair nattljusstakar, year 1836, Johan Petter Grönvall, mästare 1807-1843 in Stockholm, silver, h:6,5cm (smärre skador)

5 100 kr

Estimated: 6 000 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair candlesticks, year 1820, Georg Henrik Åkerberg, mästare 1819-1868 in Växsjö, h:12cm (små defekter)

5 200 kr

Estimated: 4 800 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 Kanna with cover & trähandtag, year 1835, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 in Stockholm, h:31cm

3 000 kr

Estimated: 3 900 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 Kanna with cover & trähandtag, year 1844, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 in Stockholm, h:15cm

1 500 kr

Estimated: 1 800 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 watercolour Carl Larsson "påväg from park", ramad, 9,5x25cm

35 500 kr

Estimated: 9 600 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair dryckeshorn with cover, nysilverskodda, h:46cm

Passed

Estimated: 2 400 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 tea-strainer with bowl, silver. weight 76,9g

650 kr

Estimated: 300 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 sugar-tong, silver

50 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 sugar-tong, modell Same, silver

150 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

2 rings with stones (1 stone saknas), stl:17 1/2 resp.20, silver. weight 26,1g

300 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

2 rings with stones, stl:17 1/2, silver. weight 25,2g

425 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 ring, stl:21, silver. weight 15g

150 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

2 rings, stl:21 resp. 23, silver. weight 18,6g

25 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

2 rings, stl:20 resp. 23, silver. weight 18,5g

25 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 vase, year 1936, W.A.Bohlin, silver, h:25cm

Passed

Estimated: 3 600 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair candlesticks tvåarmade, year 1924, CG Hallberg, silver (1 saknar fyllning), h:18cm

2 100 kr

Estimated: 2 400 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 silverbowl (graverad undertill), Borgila, silver, h:8cm d:16,5cm. weight 552g

Passed

Estimated: 3 400 kr

Go to item

About the auction