Closed | Pawn – Thursday 18 January 2007
Pawnitems Silver
1 case with clasp in shape by blomsterbård (graverat, small dent on kortsidan), stämplat C.W.S, 14K. weight 123,1g
Pawnitems Silver
1 pair lyrstakar, year 1847, Peter Magnus Wallengren, mästare 1830-1879 in Ystad, silver, h:13,5cm (1 saknar fyllning, various lagningar)
Pawnitems Silver
1 pair nattljusstakar, year 1836, Johan Petter Grönvall, mästare 1807-1843 in Stockholm, silver, h:6,5cm (smärre skador)
Pawnitems Silver
1 pair candlesticks, year 1820, Georg Henrik Åkerberg, mästare 1819-1868 in Växsjö, h:12cm (små defekter)
Pawnitems Silver
1 Kanna with cover & trähandtag, year 1835, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 in Stockholm, h:31cm
Pawnitems Silver
1 Kanna with cover & trähandtag, year 1844, Gustav Folcker, mästare 1807-1865 in Stockholm, h:15cm
Pawnitems Silver
1 pair candlesticks tvåarmade, year 1924, CG Hallberg, silver (1 saknar fyllning), h:18cm