Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2007
ENSTENSRING, 18K guld med antikslipad diamant ca 0,60 ct LY/P, vikt 2,5 g, stl 16 3/4
3 POKALER, i silver, 2 stämplat Hallberg 1908+1914, höjd 14,5 + 8 + 9 cm,2 med gravyr, vikt totalt 400 g.
2 ST POKALER, i silver, med inskription 1 Hallberg 1914, höjd 8 cm + 9 cm, vikt totalt 100 g.
Visa varaSilver Ljusstakar
LJUSSTAKAR+VAS, i silver, Th Marthinsen Norge, ljusstakar höjd 15,5 cm, vas höjd 15 cm.
ÖVRIGT, silver, 2 skålar, en skål invändigt förgylld, 1 sockerströare + 1 sked, finskt, gravyr.
Örhängen, 18K vitguld, smaragd och 74 briljanter tot ca 0,50ct ca W/SI, 6,4g, stift
RING 18K guld, prinsesslipad diamant 0,22ct ca TCR/ P, briljanter tot 0,44ct ca TCR/SI, stl 17 3/4 mm.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld / guld, 2 safirer samt 34 briljanter tot ca 0,34ct ca W/VS-SI, 4,1g, stift
RING, 18K vitguld, droppslipad smaragd, 44 briljanter tot ca 0,50ct ca W/VS-SI, stl 17 1/4mm, 7,9g
HÄNGE, 14K guld, 13 diamanter tot ca 0,12ct ca W-Ca/SI-P, dåliga slipningar, 1,3g, hjärta
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, röd/brun emalj (skadad) och 2 vita spineller, vikt 12,2 g, (tunn spricka i guldet på den ena knappen).