Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari 2007
Smycken Skjortknappar
SKJORTKNAPPAR, 2 st i 18K guld med 2 små äkta pärlor, tillv i Göteborg år 1939, vikt 2,55 g.
Medaljer Minnen
GULDMEDALJ 23K, överdel i 18K, vikt 33 g, "för mod i faror och medborgerligt nit" + liten medalj i förgyllt silver, originalask, 1952, gravyr.
Medaljer Minnen
GULDMEDALJ i 23 K, överdelen 18K, vikt 40 g, Kungliga Patriotiska Sällskapet "för långvarig trogen tjänst", Gustav V förtjänstmedalj, + liten medalj i förgyllt silver, originaletui.
RING, 18K guld, briljant 0,73ct ca G-H/VVS 2, 6 briljanter 0,69 ctv ( 2 x 0,16, 2 x 0,125, 2 x 0,06 ct ) 6 baguetter (varav en har en mindre skada) 0,36 ctv ( 6 x 0,06 ct ) G-H/VVS 2, vikt 4,6 g, stl 17 1/2, värdering Henry Birks & Sons
RING, 18K vitguld, droppslip rubin ca 2,94 ct och 107 briljanter ca 1,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 9,6 g.
RING, 18K vitguld med briljant ca 0,19 ct W/P, 2 briljanter 0,04 ctv, nagg, vikt 1,3 g, stl 14 3/4