Avslutad | Klassiska – Lördag 28 oktober 2006
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 48 briljanter ca 0,40 ctv, ca W/SI, 28 rubiner ca 1,60 ctv, clips/stift (ett böjt stift finns kvar, det andra är borta), V=10g
RING, 18K vitguld med diamanter 0,26 ctv, vikt 3,9 g, stl 16 3/4, Stigbert. Behöver rodineras.
RING, 18K vitguld med briljanter briljanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr/P, vikt 8,9g, stl 18 1/ 4
RING, 18K vitguld med 6 briljanter 0,42 ctv ca TW-W/SI, en sten skadad, vikt 4,7 g, 15 3/4
2 SKÅLAR i silver på fot, H=11 cm, 14 cm i diameter, engelska stämplar och Hallbergs stämplar 1905, förgyllning släppt, V=315 gr.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,90 ct, ca TCa/VS, 58 briljanter ca 0,86 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 17 3/4, V=9gr.
ARMBAND, 18K vitguld, 6 smaragder ca 0,65 ctv, 20 enkelslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, L=18,5 cm, V=14,9g
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant 0,14 ct, ca H(W)/VS, vikt 2,3 g, stl 17 1/2 mm.