Avslutad | Klassiska – Lördag 28 oktober 2006
RING, 18K guld med 3 diamanter ca 0,50 ctv W/SI, en sten skadad, vikt 3,2 g, stl 17, svensktillverkad 1894
PÄRLCOLLIER, 18K lås, odlade pärlor, barocka, doserat ca 3,5-6,8 mm, längd 52 cm, Alton.
ENSTENSRING, 18K vitguld med en briljant ca 0,97 ct, ca Ca-LBr/P1, stl 17,5, vikt 3,3 g, engelska stämplar.
ÖVRIGT, 1 hänge/kedja i form av ett kors, 1 armring, 1 collier, 1 ring, silver metall, stenar.
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 0,80 ct, ca TCa/SI2, 32 gula och 31 "vita" diamanter ca 1,68 ct totalt, ca VS-P (en dia nagg), stl 17,5, vikt 9,0 g.
RING, 18K vitguld med briljant ca 0,68 ct, ca W-Tcr/VS 2, 10 briljanter ca 0,20 ctv, vikt 4,4 g, stl 16 1/2
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, förgylld fotring, graverad dekor, bucklor, H 18,3 cm, D 12,5 cm, vikt 277g, P Eneroth Stockholm 1804