Avslutad | Klassiska – Lördag 28 oktober 2006
CARMOSÉRING, 18K guld med droppslipad safir 0,95 c samt 10 briljanter 0,36 ca TW/VVS, vikt 2,8 g, stl 16
Smycken Lås
LÅS, 18K guld/vitguld med 20 briljanter ca 0,39 ctv H(W)/VS, vikt 5,6 g, för 2- radigt collier
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med smaragd och 12 diamanter ca 0,40 ctv, vikt 2,8 g, stl 19 1/4 ( en diamant skadad )
BESTICKUPPSÄTTNING, silver, 114 delar, modell Olga, 12 matknivar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 dessertknivar, 12 dessertgafflar, 12 dessertskedar, 12 teskedar, 12 kaffeskedar, 6 fiskknivar, 6 fiskgafflar, 4 smörknivar, 1 osthyvel, 1 såssked, Hallbergs ca 1949-1961.
6 PUNSCHBÄGARE, silver, höjd 5 cm, invändigt förgyllda, monogram LO ev. OL, GAB 1945, ca 150 g, etui.
ENSTENSRING, 18K rodierat guld, med briljant 0,14 ct, G(TW)/VS, storlek 17 1/4 mm vikt 2,5 g
ALLIANSRING, 18K guld/vitguld med 8 briljanter 0,24 ctv TW/VS, vikt 3,8 g, stl 18
TEKANNA, sterling silver med trähandtag, porträtt i relief, vikt 556 g, bucklor, H 17, L 24,5 Danmark
ENSTENSRING, 18K med en briljantslipad diamant ca 0,43ct ca C/VS, stl 18,75, vikt 3,6 g.