Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2006
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 turkoser, 64 diamanter (6 bagetter + 14 åttkantslipade + 44 briljantslipade) ca 2,50 ct totalt, ca TW-W/VS-SI (2 bag + 2 brilj skadade) clips, V=14g.
ÖRHÄNGEN, 18K roderat guld, 36 briljanter ca 0,85 ct totalt, ca TW-W/VS-SI, 8 rubiner ca 0,56 ct totalt, vikt 11,3 g, clips/stift.
COLLIER, 18K guld, 17 safirer ca 16 ctv, 102 briljanter ca 4 ctv, ca TW / VVS-VS, längd 70 cm, vikt 88,9 g.
HELALLIANSRING, platina med ca 88 åttkantslipade diamanter 0,88 ctv, vikt 6,1 g, stl 21, Stockholm 1961
GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, utsirad dekor, H 10,7 cm, vikt 77,5 g, Nathaniel Appelton & Ann Smith 1700-talets andra hälft, England ( buckla på fotringen )
KANNA, silver på fyra fötter med dekor i relief, monogram, H 21 cm, vikt 610 g, Tyskland
RING, 14K vitguld med briljant 0,82 ct ca H(W)/SI 1, 14 åttkantslipade diamanter 0,21 ctv, vikt 5,2 g, stl 16 3/4+