Avslutad | Nyårs – Lördag 30 december 2006
Smycken Safirring
SAFIRRING, 22K guld med ovalslipad safir och 20 briljanter ca 1,00 ctv ca Tcr/SI , vikt 5,7 g, stl 15 1/4 ( safiren och 2 diamanter med nagg )
HÄNGE, 22K guld med ovalslipad safir och 22 briljanter ca 0,66 ctv ca Tcr/VS-SI, vikt 4,2 g
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljanter tot ca 1,00ct ca E(R)/VS1, 1,6g, stift
Visa varaSmycken Armring
ARMRING, 18K guld med odlade pärlor och 12 åttkantslipade diamanter 0,24 ctv, vikt 24,5 g, Stockholm 1963
Accessoarer Övrigt
FINGERBORG, 18K guld med karneol, gravyr, skadad, vikt 2,3 g, svensktillverkad 1886
BRILJANT, 0,51 ct, (plomberad), D(River)/VVS2, IGI Diamond Report #F4F12902 (mini).
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 2 tahihipärlor 10-10,5 mm 2 droppslipade diamanter och 2 mediumslipade diamanter 0,40 ctv ca W/SI-P, stift
ALLIANSRING, 18K guld, 7 briljanter ca 0,63 ctv, ca TW/VS, Stjärnringen, "Corona", Strömdahls 1988, stl 17, vikt 3,6 g.
3 ST RINGAR, 14K guld med smaragder, rubiner och safirer, vikt 7,7 g, stl 16 1/4 ( en smaragd skadad )