Avslutad | Klassiska – Lördag 30 september 2006
Klubbad för
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld med safir och 2 briljanter ca 0,04 ctv, vikt 1,7 g, stl 17 3/4
HÄNGE/BROSCH silver, guldtopas ca 2,00 ct (nagg + hålighet), 15 antik- + 1 briljantslipad diamant ca 0,66 ctv (en har liten skada), 1800-tal.
ARMRING + RING i silver, engelska stämplar i armringen, tigeröga i ringen, design: Palmberg (Alton), stl 19 3/4 (ändringsbar storlek)
HÄNGE, 18K guld med ovalslipad safir och 28 briljanter ca 0,40 ct ca W/SI-P, vikt 7,6 g, 2,9 x 1,1 cm
RING, 18K vitguld med 165 st briljanter 3,58 ctv, ca J(Cr)/SI-P, stl 17 1/4 mm vikt 6,2 g.