Avslutad | Klassiska – Lördag 30 september 2006
Klubbad för
SOCKERRUSKA, silver, Sheffield 1927-30, Thomas Bradbury & Sons, H=15 cm, V=98 gr, bucklor.
Smycken Övr diamringar
DIAMANTRING, 18k vitguld, ca 100 briljanter ca 1,0 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 1/4, vikt 8,4 g
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K guld, safir ca 12 ct, 10 rubiner ca 2 ctv, 6 diamanter ca 0,20 ctv, L=18 cm, V=37g (sliten länk).
RING, 18K guld & roderat guld, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ct, W/VS-SI, stl 17½, vikt 6,2 gr.
BRUDKRONA, förgyllt silver med gula stenar (några lite skadade), V=71,9g, H=9 cm, defekt.
HÄNGE + ÖRHÄNGEN 18K guld, roderat, briljanter ca 1,10 ct tot, ca Cr-TCa/SI, stift, tot vikt 8,6 gr.