Avslutad | Klassiska – Lördag 30 september 2006
KEDJA/HÄNGE, silver med bergkristall, längd 45 cm, graverat " Stadshusets Lucia 1945 "
CARMOSÉRING, 18K guld med smaragd ca 1,50 ct, och 12 briljanter ca 0,60 ctv, ca TW/VS, vikt 5 g, stl 16 3/4
RING, 18K guld med syntetisk safir och rosensliapde diamanter, vikt 6,9 g, stl 16 1/4+, finsktillverkad 1939
RING, 23K guld med mabépärla, vikt 13,1 g, stl 16 ( gravyr, 2 st omgjorda vigselringar )
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant ca 0,05ct ca W/SI, briljant 0,09ct (nagg) ca TCa/SI, 0,9g, stift
ÖRHÄNGEN/BROSCH, förgyllt silver med målade porträtt, glas, emalj och orientalsika pärlor, en sten saknas, krokar, antika
Silver Etui
CIGARRETUI, silver, trä invändigt, K. Anderson 1925, 23,5 x 13,5 cm, på 4 lejonfötter, V=632g