Avslutad | Klassiska – Lördag 30 september 2006
COLLIER, 18K med 10 st briljantslipade dia ca TCr/P ca 0,2ctv & oval blå safir, vikt 7,5g
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljantslipad dia ca 0,40ct ca W/SI, stl 15,75, vikt 5,9 g.
RING, 18K vitguld med åttkant- & briljantslipade dia ca 0,4ctv, stl 15,25, vikt 5,6 g, nagg i stenar
BÄGARE, silver, vikt 464 g, H 23,3 cm, monogram, svensktillverkad 1906, invändigt förgylld
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor 7,5 mm, längd 40 cm; lås 18K guld, lås defekt smaragd ca 3 ct, 12 brilj, ca 1 ctv, ca TW/ VVS-VS, vikt 36,2 g
ARMRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,33 ct, ca W/SI2 (litet nagg på rondisten), öppningsbar, V=10,5 gr.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 6,75 - 7,00 mm, lås i silver, längd 46 cm, säkerhetskedja
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade, 5,5 - 9 mm, lås i silver med markasiter, säkerhetskedja, ängd 55 cm
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, doserade ca 3 -7,5 mm, lås i silver med pärla, längd 53 cm