Avslutad | Klassiska – Lördag 30 september 2006
ARMBAND, 18K guld, bismarklänk med 5 berlocker, 2 st 14K guld + en berlock i korall , vikt 37,2 g, längd 19 cm
HELALLIANSRING, 18K vitguld med briljanter 1,16 ctv T- Cr-Cape/VVS-VS vikt 3,4 g, storlek 17 mm
SMYCKESET, 18K vitguld med baguettslipade diamanter ca 2,3 ct, ca TW-W/VS, briljanter ca 0,40 ctv Cr/VS-SI, vikt 52,1 g, längd 41 cm samt 19,5 cm, stift
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, med lås i silver m pärla, ca 6, 5 mm, längd 46,5 cm.
ARMBAND, 18K guld/platina, blått glas med åttkantslipade diamanter, vikt 10,2 g, längd 18 cm
COLLIER, 18K guld med droppslipad smaragd, ( nagg ) baguetter och briljanter ca 3,00 ctv, några diamanter med skador, vikt 53,5 g,ca W/P, längd 41 cm
ÖRHÄNGEN, 18K guld/vitguld med droppslipade smaragder, 48 baguetter och 42 briljanter ca 2,00 ctv , vikt 20,7 g, stift