Avslutad | Klassiska – Lördag 30 september 2006
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, 4 delar, silver, kaffekanna, tekanna, gräddkanna och sockerskrin, vikt 2860 g, rokokostil, franska importstämplar
FISKBESTICK, nysilver + silver, 6 knivar + 6 gafflar, blomstergravyr på knivbladen, komposithandtag, Sheffield, England ca 1910, eketui, nyckel.
4 SMYCKEN, ring 18K guld med vita spineller + syntetisk safir, örhängen + 2 hängen (1 med pärlemor) med kedjor i silver.
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K vitguld med smaragd 1,58 ct, små nagg, och 14 briljanter 0,41 ct ca TW/VVS, vikt 5,2 g, stl 17 1/2
RING, 18K vitguld, med 40 bri- janter & 12 princesslip. dia ca 1,62ctv ca TW/ SI-P, stl 16,5,vikt 6,6g
RING, 18K guld/ platina med gammalslipad diamant ca 0,07 ct samt 6 rosenstenar, vikt 2,1 g, stl 17 1/2
Silver Bricka
BRICKA, nysilver, rund, 40,5 cm i diameter, initialer ingraverade, engelsk, vikt 1,88 Kg.
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K vitguld med stjärnrubin ca 6 ct, ytsprickor, 16 briljanter ca 1,80 ctv ca TW/VS, vikt 8,5 g, stl 17,5
ARMBAND, 18K vitguld med 9 briljanter 2,95 ctv ca H-M(W-Cape)/VS-SI, vikt 14 g, längd 19 cm
RING, 18K vitguld med 7 briljanter 0,42 ctv ca TW/VS-SI, 2 briljanter med nagg, vikt 2,5 g, stl 17 1/4
KEDJA/HÄNGE, 18K guld med droppslipad opal, kedjan i gulmetall, längd 45 cm, etui
ENSTENSRING, 18K vitguld med briljant 1,01 ct ca I(Tcr)/VVS, tjock rondist, vikt 4,3 g, stl 17 1/4
RING, 18K guld med mabépärla och rubiner och briljanter ca 0,20 ctv, vikt 10,4 g, stl 17