361 - 380 av 495
1...181920...25 Gå till

Avslutad | Pant – Tisdag 25 juli 2006

Klubbad för

2 Ringar, 1 med diamant Ø 17,18, 18K 2,6 g

Utrop: 425 kr

Klackring, Ø 21 1/4 18K 3,7 g

425 kr

Utrop: 475 kr

Ring, 18K guld/silver Ø 20 1/4 bruttovikt 5,1 g

250 kr

Utrop: 175 kr

Oljemålning, på pannå, sign Axel Kleimer, "Lantlig idyll", -1942. 35x49cm

Utrop: 5 100 kr

Armband, med 92 små diamanter 14K 10,2g

2 100 kr

Utrop: 1 900 kr

Olja på duk, David Klöcker Ehrenstrahl (1629-98), porträtt av Fredrik von Schantz, se text beskrivn. 81x64, oval, lagningar, sannolikt samtida kopia enl. A-verket. Såld Maj 1992 Auktionsverket Stockholm.

Utrop: 34 500 kr

2 Halskedjor, Pansar 38,45 cm, 3 Ringar med stenar Ø 16 1/2, 17 1/4, 17 3/4 18K 9,2 g

Utrop: 1 200 kr

Parti guld, defekt 18K 6,8 g

Utrop: 700 kr

Olja på pannå, sign Ebner Lajos-Deak (1850-1934), 58x78cm, "Kvinnor i ett skördemotiv".

Utrop: 10 400 kr

Servisdelar, Kunglig Dansk, "Julrosen", 41 delar (12 ass, 13 fat, 12 kopp, 3 kakfat, sockerskål)

1 300 kr

Utrop: 1 900 kr

Halskedja, Pansar doserad 43 cm 18K 14,1 g

Utrop: 1 800 kr

Olja på pannå, sign Axel Kleimer, 1940, Skånelandskap. 42x57cm

Utrop: 2 200 kr

Armband, Pansar 22 cm 18K 11,8 g

Utrop: 1 500 kr

Hänge, med came 3,5x4,0cm 18K 8,6 g

1 200 kr

Utrop: 1 400 kr

Medaljong, med diamant 18K 5,0 g

700 kr

Utrop: 800 kr

Klackring, Ø 22 3/4 18K 4,7 g

425 kr

Utrop: 500 kr

Parti guld, defekt graverat 18K 37,4 g

3 400 kr

Utrop: 3 900 kr

Armband, Bismarck 20 cm 18K 36,9 g

Utrop: 4 700 kr

Armband, Bismarck med 3 hängen, 1 hänge defekt buckligt, 18 cm 18K 12,7 g

1 100 kr

Utrop: 1 300 kr

1 Örhänge, 18K 4,3 g

Utrop: 450 kr