Avslutad | Pant – Tisdag 25 juli 2006
Klubbad för
Olja på duk, David Klöcker Ehrenstrahl (1629-98), porträtt av Fredrik von Schantz, se text beskrivn. 81x64, oval, lagningar, sannolikt samtida kopia enl. A-verket. Såld Maj 1992 Auktionsverket Stockholm.
2 Halskedjor, Pansar 38,45 cm, 3 Ringar med stenar Ø 16 1/2, 17 1/4, 17 3/4 18K 9,2 g
Olja på pannå, sign Ebner Lajos-Deak (1850-1934), 58x78cm, "Kvinnor i ett skördemotiv".
Servisdelar, Kunglig Dansk, "Julrosen", 41 delar (12 ass, 13 fat, 12 kopp, 3 kakfat, sockerskål)