Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2006
MJÖLJ/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, vikt 160 g, höjd 12,5 cm, liten buckla, Sverige 1854.
MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, vikt 121 g, buckla på fotringen, H 11 cm, svenskt. 1844
Silver Etui
ETUI, silver, hamrat, invändigt förgyllt, vikt 234 g, monogram, gravyr invändigt, 13,8 x 8,2 cm, K Andersson 1920
2 PILLERDOSOR, silver, en med gravyr och invändig förgyllning svensktillverkad 1882 silverdosa
BROSCH, silver med markaiter, blomma, längd 5 cm, en sten saknas, svensktillverkad 1927
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,25 - 6,75 mm, lås i silver med markasiter, 45 cm
Smycken Smaragdring
SMARAGDRING, 18K guld/silver med smaragder och enkelslipade diamanter, vikt 8,9 g, stl 17
4 DELAR SILVER, 2 saltströare Birmingham 1909 W Hutton & Sons Ltd, skev, vikt 27,4 g samt Birmingham 1891, bucklor, skev, vikt 20,6 g. , 1 dosa i filigranarbete, vikt 14 g, 1 parfymflaska, Birmingham, 1800-talets andra hälft, delar av kork saknas, vikt 21,6 g.