541 - 560 av 643
1...272829...33 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 maj 2006

Klubbad för

ENSTENSRING, 18K guld med briljant ca 0,15 ct ca TW/VS, vikt 4 g, stl 17

Utrop: 1 800 kr

ARMRING, 18K guld med odlad pärla, vikt 7,6 g, säkerhetskedja, Malmö 1922

Utrop: 1 100 kr

FINGERBORG, 18K guld / silver, monogram, vikt 3,5 g, C W Edvall Sundsvall 1921

Utrop: 700 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarklänk, vikt 22,4 g, längd 46 cm

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, doserad bismarklänk, vikt 25,1 g, längd 44,5 cm

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K guld med briljanter 0,17 ct, ca TW/VS, vikt 3,2 g, stl 18, Engelbert

Utrop: 1 800 kr

MJÖLJ/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, vikt 160 g, höjd 12,5 cm, liten buckla, Sverige 1854.

Utrop: 1 600 kr

MJÖLK/GRÄDDKANNA, silver, invändigt förgylld, vikt 121 g, buckla på fotringen, H 11 cm, svenskt. 1844

Utrop: 800 kr

Silver Etui

ETUI, silver, hamrat, invändigt förgyllt, vikt 234 g, monogram, gravyr invändigt, 13,8 x 8,2 cm, K Andersson 1920

Utrop: 1 000 kr

DOSA, silver, defekt, mongram, vikt 110 g

225 kr

Utrop: 200 kr

DOSA, silver, invändigt förgylld, vikt 33,2 g, mongram EK, längd 6,2 cm

Utrop: 225 kr

DOSA, silver med graverad dekor på locket, H 2,8 D 5 cm, svensktillverkad 1854

350 kr

Utrop: 400 kr

2 PILLERDOSOR, silver, en med gravyr och invändig förgyllning svensktillverkad 1882 silverdosa

Utrop: 350 kr

BROSCH, silver med markaiter, blomma, längd 5 cm, en sten saknas, svensktillverkad 1927

Utrop: 300 kr

PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 3,25 - 6,75 mm, lås i silver med markasiter, 45 cm

475 kr

Utrop: 500 kr

2 DRÄKTSMYCKEN, metall och natursten

Utrop: 350 kr

BROSCH, gulmetall med camé

Utrop: 700 kr

Smycken Smaragdring

SMARAGDRING, 18K guld/silver med smaragder och enkelslipade diamanter, vikt 8,9 g, stl 17

Utrop: 4 500 kr

4 DELAR SILVER, 2 saltströare Birmingham 1909 W Hutton & Sons Ltd, skev, vikt 27,4 g samt Birmingham 1891, bucklor, skev, vikt 20,6 g. , 1 dosa i filigranarbete, vikt 14 g, 1 parfymflaska, Birmingham, 1800-talets andra hälft, delar av kork saknas, vikt 21,6 g.

600 kr

Utrop: 700 kr

Collier, 18K guld, ärtlänk, vikt 64,7 g, längd 47,5 cm

Utrop: 8 500 kr