Avslutad | Klassiska – Lördag 29 april 2006
RING, 23K guld/silver med citrin och orientaliska pärlor, vikt 9,8 g, stl 16 3/4+, gravyr
CARMOSÉRING, 18K vitguld med safir och briljanter 0,30 ctv ca W/SI, vikt 4,7 g, stl 15 3/4+
SMYCKESSET, 14K guld med onyx, vikt 16,3 g totalt, stift/clips, stl 17+ 8 hänge, stift, clips )
BÄGARE, på tre kulfötter,silver, invändigt förgylld, H 10,5 cm, vikt 109,9 g, graverad dekor, orginaletui, Lars Larsson & Co Stockholm 1882
RING, 18K guld/silver med röd sten och 6 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, vikt 6,3 g, stl 20
ARMBAND, 18K vitguld med ovalslipad safir och enkelslipade diamanter, vikt 6,1 g, längd 18,5 cm
MATSILVER, 13 bordsknivar, 13 bordsgafflar, 13 bordsskedar, "Disa", MGAB 60-tal, + 5 kaffeskedar, 5 assiettgafflar, 1 smörgåsgaffel, 2 smörknivar.
3 SILVERSKEDAR, 1843-1863, "Snäck", matsked Möllenborg, bordssked Arnesen, dessertsked Kling.
8 FÖREMÅL, bl.a. tändsticksfodral, liten skål och dräktsmycke i silver, antika glasögon, kopparkittel i miniatyr, kopp med mynt.
RING, 18K guld, rubin ca 0,90 ct, carréslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17 1/4, V=5,8 g.
RING, 18K guld, rubin ca 1,00 ct, 2 briljanter ca 0,20 ctv, ca TW / VS, stl 16 3/4, V=7,5g