Avslutad | Klockor – Lördag 4 mars 2006
IWC, fickur, cal H6, serie nr. 6729956, boett nr. 724354, ankarur, silver, skadad urtavla, ca 1917, kedja gulmetall, fickursställ marmor/glas.
TAG HEUER, Monaco, Ref nr. CS2111, Serie nr. 05268, kronograf, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne, cert, juli 2000, box.
ROLEX, Precision, Ref nr. 2604, cal 1400, serie nr. 1707731, damur, 18K guld, manuell, safirglas, länk 18K guld (ej original), ca 1969.
Klockor Ebel
EBEL, 1911, Ref nr. 188901, Serie nr. 72606452, damur, stål/guld, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 1993, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 69190, Serie nr. 9307848, damur, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Jubileelänk, Ref nr. 62510 D, viklås, cert, december 1987, box (ej komplett).
CERTINA, DS, Titanium, Ref nr. 111 7135 11, damur, titan/doublé, quartz, safirglas, datum, integrerad länk, viklås, ca 2005.
GIORGIO, Beverly Hills, nr. 930985, damur, doublé, quartz, mineralglas, integrerad länk, viklås, ca 1995.
Klockor Juvenia
JUVENIA, fickur, 34x34 mm, Boett nr. 31143, ankarur, silver (0,925) med emalj, skadad urtavla, ripsband med tillhörande hänge i silver med emalj, ca 1940.
Klockor Citizen
CITIZEN, damur, metall, automat, mineralglas, dag, datum, läderband, viklås original, ca 1970.
CARAVELLE, Set-O-Matic, herrur, stål, automatisk, plexi- glas, datum, läderband, ca 1975.
AETOS, Genève, herrur, gul- metall, manuell, plexi- glas, datum, läderband ca 1970.
Klockor Eterna
ETERNA, Rättidsur, Cal 491, Serie nr 25200004, Boett nr. 3260790, mekanisk, 8-dagarsverk, liten sekund, fodral i gulmetall/trä, 1950-tal.
OMEGA, Panelur (Bilur), serie nr. 5710724, Boett nr. 6299064, mekanisk, 8 dagars verk, skadad urtavla, skadat glas, boett i aluminium (graverad), ca 1921, medföljer katalog från J.P. Brandt maj 1923, där uret finns avbildat.