Avslutad | Klassiska – Lördag 25 februari 2006
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7-7,25 mm, lås i silver, längd 85 cm, säkerhetskedja
Visa varaSmycken Collier
SET, collier och örhängen, 18K guld, briljanter ca 0,81 ctv, ca W-TCR/VS-SI, vikt 11,5 g.
ARMRING 18K guld med rubiner tot 3,30ct, bagettslipade diamanter tot 0,60ct ca W/VS, vikt 17 g.
ENSTENSRING i 18K vitguld, briljant ca 0,25 ct, ca TW/VS, stl 17, vikt 2,7g, GD & Co.
MEDALJONG i 18K guld med plats för 2 foton, svensktillverkad 1902, vikt 11,7 gr, små bucklor.
RING, 18K guld, blå safir (nagg i ena kanten) rosenslipade diamanter (en saknas), stl 17 1/4, V=3,1g
ALLIANSRING, 18K vitguld, helallians, 18 gammalslipade diamanter,ca 0,55 ctv, ca TW-W/SI, stl 17 1/2, vikt 2,2 g