Avslutad | Exklusiva – Lördag 18 mars 2006
RING, 18K vitguld, 11 briljanter ca 1,10 ctv, ca W-TCr/VS-SI (mittsten P1), stl 21, H&Å 1969, (2 små nagg).
EMALJÄGG, hänge i 18K guld & silver, lila emalj, mörkblå blomgördel (små skador) med 9 briljanter 0,15 ctv, W/SI, W.A. Bolin, träetui.
RING, platina/18K guld, Tiffany & Co, design Schlumberger, 16 briljanter ca 1.20 ctv, ca TW-W/VVS-VS, ringstorlek 16.5 mm, vikt 8,9 gr.
STOP, silver, invändigt förgylld, H 18,5 cm, vikt 850 g, C G Hallberg 1886, 3 små bucklor
HÄNGE/KORS, 18K vitguld, 4 carré- & 56 briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca TW/ VVS-VS, + veneziakedja 42 cm, V=12,2g.
HÄNGE, 18K guld med citrin (glasfylld spricka) och safirer, handgjord, WAB 1976
Visa varaSmycken Armband
ARMBAND, 18K 3-färgat guld, italienskt, längd 21 cm, bredd 10 cm, vikt 220,6 gr, etui.
RING, 18K guld med 14 princesslipade diamanter 1,68 ctv, TW-VVS-VS, vikt 9,4 g, stl 15 1/2+
Smycken Safirring
SAFIRRING, 18K guld med safirer och 10 diamanter ca 0,30 ct, vikt 5,4 g, stl 14 3/4+, svensktillverkad 1974
IWC, damur, Serie nr. 1302435, 18K vitguld, manuell, safirglas, skadad urtavla, ej signerad boett, integrerad länk, längd 165 mm, totalvikt 32,7 gram, 125 diamanter ca 5,00 ct tot, ca TW-TCr/VS-P1, ca 1954, länk tillverkad av Erik Thomassons G&J ca 1956.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7 mm samt 2,5 mm, lås i 18K guld med månsten, Stigbert, Engelbert 1957längd 50 cm, säkerhetskedja