Avslutad | Moderna – Lördag 17 maj 1997
Smycken Övr diamringar
SYSKONRING, 18K vitguld med 2 briljanter, totalt ca 0.91 ct W(H) / VVS.
SET, RING, ÖRHÄNGEN, HÄNGE, KEDJA, 18/21 K guld, vikt 39.9 g. handgjorda, Etiopien.
Visa varaSmycken Örhängen
ÖRHÄNGEN, 18K guld med utskurna ametister, vikt 7.0 g
BROSCH, 18K guld med syntetiska blå stenar samt ÖRHÄNGEN, 18K guld, totalt 10.7 g.
BROSCH SAMT ÖRHÄNGEN 18K guld med opaler, totalt 5.8 g.
12 KAFFESKEDAR, förgyllt silver med emalj. etui. 1940-tal.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade, 8-9.5 mm diameter.
ARMRING, 18K guld med odlad pärla samt 2 diamanter, vikt 7.3 g.
BROSCHNÅL, 18K guld med odlad pärla samt gammalslipad diamant.
Ädelstenar Övrigt
1 KORALLCAMÉ, 1 GRAVERAD AGAT, 1 OVAL BERGKRISTALL.
RING, 14K guld med 6 briljanter, totalt ca 0.76 ct / SI.