Avslutad | Moderna – Lördag 17 maj 1997
ARMRING, 18K guld, design Leif Ström, 1978, vikt 58.0 g
HÄNGE/KEDJA, 18K och 14K guld med briljant ca. 0.26 ct. ca. W/SI, vikt 9.0 g
RING, 18K vitguld med 3 gammalslipade diam. ca. 0.18 ct., 4 gröna stenar, vikt 4.0 g
ENSTENRING, 18K guld med gammalslipad diamant ca. 0.84 ct. W-TCR/SI, vikt 3.0 g
MATSKEDAR, 12 skedar, silver, snäckmodell, 1800-tal, svenska stämplar.
SERVERINGSSKED, silver, snäckmodell, PA Nordin, 1887.
6 MATSKEDAR, silver, snäckmodell samt 2 SKEDAR, silver.
HJÄRTHÄNGE, 18K guld med 32 briljanter ca. 0.64 ct., vikt 3.0 g
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 5.5-6 mm diameter, lås, förgyllt silver med safir. L= 48 cm.