181 - 200 av 457
1...91011...23 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2005

Klubbad för

RING, 14K guld med färgad blå jade, topas och briljanter, stl 16 1/2

Utrop: 1 200 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIR, 5,20 ct, ovalslipad, oinfattad.

Utrop: 1 800 kr

RING, jade, stl 19 3/4 mm.

Utrop: 700 kr

ARMRING, färgad jade, cremefärgad.

Utrop: 600 kr

STOP, Tiffany, år 1900, silver / glas, vapengravy.

Utrop: 5 000 kr

Dosor-Etuier Dosor

DOSA, med lock, silver, KF år 1962, infattad agat i lock och botten.

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med jade samt 2 odlade pärlor, skruvmekanism.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

RING, 18K vitguld med carréslipade rubiner stl 17 mm.

Utrop: 4 300 kr

FISKSPADE, silver med trähandtag, 1800-tal.

Utrop: 2 100 kr

BORDSPINGLA, silver, Holland 1882. innerdel ej silver.

Utrop: 3 600 kr

VAS, silver, Nils Borglund 1966, handgjord.

Utrop: 1 500 kr

KONFEKTSKÅL PÅ HÖG FOT, silver, C Carlen 1861

Utrop: 3 200 kr

UPPLÄGGNINGSSKÅL, silver invändigt förgylld

Utrop: 1 400 kr

FRUKTSKÅL, sterlingsilver, genombrutet bräm.

Utrop: 2 700 kr

GEORG JENSEN ÅRSKEDAR, 6 st, förgyllt silver, 1980-85.

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, 18K vitguld med 12 briljanter ca 0,39 ctv, vikt 27,1 g, längd 20 cm

Utrop: 4 200 kr

COLLIER, 18K guld/vitguld med diamanter ca 0,30 ctv vikt 38,8 g, längd 45 cm

5 400 kr

Utrop: 5 900 kr

COLLIER, ARMBAND, 18K guld/vitguld, stickat, vikt 24,9 g, längd 44 och 19 cm, 2 små skador

Utrop: 3 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med 2 safirer och 6 små diamanter , vikt 3,9 g, snurrebussar saknas.

Utrop: 1 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, vikt 4,1 g, snurrebussar saknas

Utrop: 700 kr