441 - 457 av 457
1...212223 Gå till

Avslutad | Julklapps – Lördag 10 december 2005

Klubbad för

BÄGARE, silver, räfflad fotring, vikt 173 g, H 12,7 D 10,5, GAB Sthlm 1948

Utrop: 1 600 kr

2 ST TÅRTSPADAR, silver, L 20 cm, Markströms Uppsala 1979

Utrop: 900 kr

BÄGARE/VAS, SIGURD PERSSON, silver, cylindrisk på plan botten, H 6,8 D 3,8 cm, Sthlm 1965 (d).

Utrop: 1 100 kr

BÄGARE, silver, vidgande på räfflad fot, graverad dekor, H 7 D 5,7 cm, svensk ca 1820, ostämplad

Utrop: 1 000 kr

SKÅL PÅ HÖG FOT, silver, jugend, tistelmotiv i relief, K Andersson, H 20,3 D 14, vikt 391 g, Sthlm 1918

Utrop: 2 800 kr

BÄGARE, silver, vidgande på välvd fotring, cicelerade rokokodekor, vikt 195 g, H 15 D 11,5 cm, CG Hallberg, Sthlm 1955

Utrop: 1 800 kr

SKÅL, silver, empirestil, livet med girlanger i relief, vikt 540 g, D 22,5 H 9,5 cm, CG Hallberg Sthlm 1911

Utrop: 4 200 kr

SOCKERSKÅL, silver, Art Deco, D 12 H 10 cm, CG Hallberg, Sthlm 1934

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

SKÅL, silver, nyrokoko, oval med två hänklar, Tyskland ca 1850, ostämplad

Utrop: 1 100 kr

Accessoarer Pennor

PENNA, PARKER, silver med stift i 14K guld, reservoar

1 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Accessoarer Pennor

PENNA, PARKER, silver/ förgylld, kulspetspenna

700 kr

Utrop: 800 kr

Accessoarer Pennor

PENNA, PARKER, silver, förgylld, kulspetspenna

Utrop: 800 kr

Accessoarer Pennor

PENNA, PARKER, silver, förgylld, blyerts

950 kr

Utrop: 800 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld, kors, 54 briljanter ca 0,40 ctv ca W/VS-SI, vikt 5,3 g, längd 40-45 cm

Utrop: 3 500 kr

KEDJA/HÄNGE, 18K guld med camé, vikt 20 g, längd 70 cm

Utrop: 2 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med 4 odlade pärlor, stift

550 kr

Utrop: 600 kr

ARMBAND, 18K 23.2 g 9 diamanter åttkantslipade Alton 1976, handsmidd

Utrop: 4 500 kr