Avslutad | Klassiska – Lördag 29 oktober 2005
RING, 18K vitg, 3 briljant- & 10 bagettslipade diam ca 1 ctv, ca G(TW)/VS, (2 bagetter kantskador) stl 17 1/4.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 1,30 ctv, ca G-H (TW-W)/VS-SI, stl 16 3/4.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca G(TW) /VS, & 2 droppslip dia ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 1/4.
ARMRING, 18K guld, små äkta pärlor (en saknas) + en odlad 3/4-pärla, turkoser, bucklor, öppningsbar, vikt 23,6 gr.
COLLIER, 18K guld (kedjan) och 14K guld (mittdel), 33 rosenslipade diamanter (några nagg), längd 37 cm, vikt 9,8 gr, låset ej guld.
MATSILVER, 12 matskedar, 6 matgafflar, 6 bordsgafflar, Chippendale