501 - 520 av 605
1...252627...31 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 oktober 2005

Klubbad för

MJÖLKKANNA, silver, invändigt förgylld, H 9,7 L 13,5 jugend, Moskva 1896-1908

Utrop: 3 200 kr

SKÅL, silver, strutformad, D 17,7 H 13, art deco, Markströms Uppsala 1931

Utrop: 1 700 kr

BÄGARE, silver, cylindrisk, H 16,4 D 9,2 cm, vikt 267 g, K Andersson Stockholm 1932

Utrop: 2 500 kr

BÄGARE, silver, räfflad fotring, H 9,5 cm, A Hjulström Köping 1790

Utrop: 3 300 kr

BÄGARE, silver, delvis räfflad fotring, H 8,4 cm, J Berg Stockholm 1760

Utrop: 3 300 kr

RING, 18K vitg, 3 briljant- & 10 bagettslipade diam ca 1 ctv, ca G(TW)/VS, (2 bagetter kantskador) stl 17 1/4.

Utrop: 6 900 kr

MJÖLKKANNA, silver, H 11,5 cm, PAW Bateman, London 1802

2 000 kr

Utrop: 2 300 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 1,30 ctv, ca G-H (TW-W)/VS-SI, stl 16 3/4.

6 000 kr

Utrop: 6 900 kr

TUMLARE, silver med infattade nödmynt, D 5,8 H 3,1cm, B Hertz Stockholm 1908

Utrop: 1 200 kr

RING, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct, ca G(TW) /VS, & 2 droppslip dia ca 0,24 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 1/4.

3 300 kr

Utrop: 3 800 kr

SUPKALK, silver, H 13 cm, JD Blomsterwall, Göteborg 1826

Utrop: 2 300 kr

KAKTÅNG, KAKSPADE, SOCKERTÅNG, 3 SERVERINGSSKEDAR, 1 ASSIETTGAFFEL, silver

850 kr

Utrop: 900 kr

BARNMUGG, med hänkel, silver, H 8 D 6,5 cm, graverad, C Tengstedt, Göteborg 1844

Utrop: 2 800 kr

BÄGARE, silver, cylindrisk, graverad jugenddekor, H 7 D 5,1 cm, Moskva 1908-1917

Utrop: 1 400 kr

RING, 18K guld, cabochonslipad citrin, stl 15,5, vikt 5,2 gr, tillv 1961

500 kr

Utrop: 600 kr

ARMRING, 18K guld, små äkta pärlor (en saknas) + en odlad 3/4-pärla, turkoser, bucklor, öppningsbar, vikt 23,6 gr.

2 400 kr

Utrop: 2 700 kr

COLLIER, 18K guld (kedjan) och 14K guld (mittdel), 33 rosenslipade diamanter (några nagg), längd 37 cm, vikt 9,8 gr, låset ej guld.

1 700 kr

Utrop: 1 600 kr

MATSILVER, 12 matskedar, 6 matgafflar, 6 bordsgafflar, Chippendale

MATSILVER, 12 teskedar, 10 kaffeskedar Chippendale

MATSKED, silver, Olga 1834

Utrop: 200 kr