Avslutad | Klassiska – Lördag 29 oktober 2005
Klubbad för
Pärlcollier ca 4,5 mm m smaragd ca 0,5 ct, + två diamanter i hänge, klot-lås i 18K guld, längd 35 cm
Pärlarmband, 3-radigt, 6,0-6,5 mm, lås 18K vitguld med pärlor och 6 diamanter, längd 17 cm
SKÅL, silver, vidgande med svängda åsar och hamrade fält, D 27 H 6 cm, vikt 300 g, Polen ca 1930
SKÅL, silver med sju spanska mynt från 1600-1800-talet, Sydamerika 1900-tal, D 21,3 H 7 cm
Örhängen i 18K vitguld med 12 diamant- baugetter ca W/VS, ca 0,30 ctv + 2 safirer