Avslutad | Klockor – Lördag 3 september 2005
Klockor Ikepod
IKEPOD, Hemipode, Big Date, Ref nr. , serie nr. 325, nr. 1010/9999, kronograf, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, integrerat gummiband, cert, september 2003, box.
OMEGA, mormorsur, boett nr. 4480877, 14K guld, ankarur, monogram, bucklor, ca 1915, kedja gulmetall.
Klockor Sjöö Sandström
SJÖÖ SANDSTRÖM, Chronolink, Ref nr. WT 6201-97/1, No. 489, herrur, stål, analog/manuell, digital/quartz, metallänk ej original, cert, box.
Klockor Vacheron Constantin
VACHERON CONSTANTIN, fickur, ankarur, Serie nr. 127415, Boett nr. 104066, 14K guld, bucklor, monogram, urverket ej signerat, ca 1895, kedja 14K guld.
Klocktillbehör Övriga klockor
ANGELUS, Chronodato, Ref nr. 349, boett nr. 241349, kronograf, herrur, doublé, manuell, plexiglas, dag, datum, månad, skadad urtavla, skadad boett, ca 1950.
IWC, herrur, cal 88, serie nr. 1227048, boett nr. 1253883, 33 mm, stål (staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, metallänk ej original, ca 1951.
LONGINES, fickur, cal 19.75N, serie nr. 3480919, ankarur, silver, skadad urtavla, bucklor, ca 1917.
JAEGER-LE COULTRE, herrur, cal P480/C, serie nr. 1266813, Boett nr. A 744564, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
OMEGA, De Ville, cal 625, serie nr. 41385998, Ref nr. 511 7244 D/157, damur, 18K guld, manuell, safirglas, briljantkrans 30 st. briljanter 0,89 ct TW/VVS, integrerad länk, längd 172-177 mm, totalvikt 41,4 gram, ca 1979, box.
OMEGA, fickur, boett nr. 1692481, savonett, 18K guld, ankarur, ca 1910, kedja 18K guld, längd 290 mm.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, herrur, Ref nr. 5508-2, doublé, quartz, mineralglas, läderband, ca 1995, etui.
OMEGA, Speedmaster, X-33, Ref nr. 3990.50.41, serie nr. 55974539, herrur, titan, quartz, safirglas, analog/digital, läderband, originalspänne, bruksanvisning, cert, oktober 1999, box.
Klockor Bucherer
BUCHERER, damur, 18K vitguld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, briljantkrans 24 st totalt 0,72 ct TW/VS, några naggade, integrerad länk, längd 178 -181 mm, totalvikt 41,9 gram.
Klockor Ebel
EBEL, Superetanche, nr. 9313902, nr. 14-1, herrur, stål, manuell, plexiglas, ca 1960, metallänk ej original.
Klockor Eterna
ETERNA-MATIC, Kontiki, Ref nr. 1400.41, herrur, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, ca 1993.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date, Ref nr. 1500, serie nr, 5192511, herrur, stål, automatisk, plexiglas, datum, Oysterlänk, ca 1978.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, herrur, serie nr. 2529246, doublé (20 micron), manuell, plexiglas, läderband, ca 1960.