Avslutad | Klassiska – Lördag 2 juli 2005
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, cabochonsliapde safirer samt briljanter tot 0,25ct ca W-TCR/SI.
RING, 18K vitguld, hjärtslipad diamant ca 0,19ct W/P, briljanter tot ca 0,35ct W-TCR/SI, stl 17 1/2mm, vikt 6,5 g.
RING, 18K guld, navettslipad diamant ca 0,21ct och briljanter tot ca 0,36ct W-TCR/SI-P, stl 17 1/2 mm, vikt 7,1 g.
HÄNGE, 18K guld, i form av hjärta, hamrad yta, längd ca 2 cm, bredd ca 1 cm, vikt 4,7 g.
PUNSCHBÄGARE, 12 st, K&E Carlsson, silver, invändigt förgyllda, hamrade, 1960-tal, 1 med buckla.
SILVERFÖREMÅL, 5 st, varav 2 st snapsbägare och 1 st bägare med invändig förgyllning, 1 skål, 1 fat, gravyr.
HERRING, 18K guld med detaljer i rött och vitt guld, 2 briljantslipade diamanter tot ca 0,62ct ca W/P1, stl 19 mm.