Avslutad | Klassiska – Lördag 26 mars 2005
3 BRILJANTER 3,05 ctv, (1,04 + 1,06 + 0,94 ct) Light Brown/Pique´ 3 Briljanter Light Yellow (?) Piqué, totalt 3,05 ct (1,04 / 1,06 / 0,94) Reserve price € 1500
SNUSDOSA i silver, oval, ca 1808, 8,3 x 4,8 x 1,6 cm, Nils Sunding, Sundsvall, bucklor, inristning på undersidan
PÄRLCOLLIER, 7 mm odlade pärlor, längd 62 cm, lås i 18K guld m ametist ca 14ct + 6 brilj ca 0,16 ctv (2 små nagg), Lindström & Lans 1957
Smycken Rubinring
RUBINRING, 18K guld med åttkantslipade diamanter ca 0,66 ct, vikt 10,2 g, stl 17 3/4
COLLIER, 18K guld med baguett- och briljantslipade diamanter ca 5,65 ctv, ca TCa-Ca/SI-P, vikt 44,5 g, längd 45 cm
2 PAR ÖRHÄNGEN, 18K guld med camé, skruvmekanism, metall och granater, skruvmekansim
ARMBAND, 14K vitguld med briljanter tot ca 2,80ct ca W-TCR/SI-P, vikt 24,6 g, längd 17,5cm