Avslutad | Julklapps – Söndag 12 december 2004
ÖVRIGT, silver, kaktång, smörkniv 3 serveringsskedar samt assiettgaffel, skaftavslutning med ros
RING, 18K vitguld, akvamarin ca 1,00 ct, 6 åttkantslipade dia ca 0,06 ctv, W/VS, stl 18, V=4,8 gr
DIVERSE, 4 collier av färgade sötvattenspärlor ca 40cm, ett är 7-radigt, lås i silver. Armband färgad saltvattenspärlor ca 18cm lås i silver, 2 collier onyx ca 40cm, lås i silver. Collier onyx ca 80cm lås i 18K guld, 2 hängen onyx 18K, collier malakit ca
PÄRLCOLLIER, 18K guld, turmalin 1 rad odlade pärlor, lås av Stigbert, ca 20cm 34,8g
PÄRLCOLLIER, 18K vitguld, odlade pärlor 3 rader varannan 6-6,5/2,5-3mm, safirer samt briljanter ca TW-W/VS tot ca 0,50ct, ca 35cm 57,7g
Visa varaSmycken Pärlcollier
PÄRLCOLLIER, 3-radig, sötvattens- pärlor, färgade mörkblå, ca 6-7 mm, L = 40 cm pärlemor på vitmetall
ARMBAND, 18K vitguld, odlade pärlor tre rader varannan ca 6,2mm/ca 2,5mm, blå zirkon, ca 17cm 27,7g
Visa varaSmycken Brosch
BROSCH, Förgyllt silver, pärlor, granater samt emalj, antik, rörliga delar, diameter ca 38mm, 15,9g, mitten-slutet av 1800-talet