Avslutad | Exklusiva – Lördag 19 mars 2005
RING, 14K guld, ormdesign, rubiner ca 0,60ct, åttkantslipade diamanter ca 1,20ct (några nagg), stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
ENSTENSRING, 18K med briljant 0,69ct I ( Top Crystal ) SI2 samt baguetter ca 0,42ct, stl 16,5 mm.
BROSCH, silver med opaler, pärlor samt röda och gröna stenar, svensktillverkad, tidigt 1900-tal
BROSCH, 18K guld/silver med citrin, vikt 12,1 g, tillverkad 18508 ( en fågel saknas )
HELALLIANS, 18K vitguld med briljanter ca 1,3 ct totalt, ca TW/VS ( en sten skadad ) stl 16 1/2
BROSCH/HÄNGE, 18K guld med camé i bandagat, vikt 38 g, 6,5x8,5 cm, svensktillverkad 1957.
ENSTENSRING + jacketring, 14K guld, briljant 0,60ct (vägd), ca H(W)/VS2, 16 briljanter ca 0,32ct, stl 16,25 mm, vikt 5,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld med briljant ca 1,03 ct, ca F-G (TW) / VS 1, stl 16 1/2, vikt 8,7 g
RING, 18K vitguld, rubin ca 2,50 ct, 2 briljanter ca 0,56 ctv, ca G(TW)/VVS2, stl 17½+, V=7,4 gr