Avslutad | Exklusiva – Lördag 19 mars 2005
HÄNGE, 18K vitguld, åtta briljanter ca W-TCr/VS tot ca 2,30ct, kedja 18K vitguld, längd ca 45 cm, vikt tot 16,1 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 13 stora och 52 små briljanter ca TW-W/VS-SI tot ca 4,71ct, längd ca 20 cm, vikt 27,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 4,38ct enl gravyr, ca L (Top Cape)/VS1, stl 16,5 mm, vikt 6,7 g.
BROSCH, 18K guld och silver, briljant ca 1,00ct, TCr/SI1, 70 st gammalslipade diamanter tot ca 1,5ct, fransk ca 1890, ask.
Klockor Ebel
AFTONKLOCKA, Ditis, damur, platina, manuell, urverk av Ebel Cal 047, integrerat armband i platina 49 diamanter ca 1,08ct W/VS-SI (4 nagg), längd 165 mm, Juvelfabriken, Sthlm, 1945.
COLLIER, 18K vitguld, 51 gammalslipade diamanter ca 11,00ct ca W-Cr/SI-P1, Ro-Be Smycken 1962, längd 38 cm, vikt 32,8 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 3,30ct ca Cape/VS2 stämplad Ateljé jour 1994, stl 15,5 mm, vikt 14,3 g.
ARMBAND, platina, smaragd (nagg) och mediumslipade diamanter ca 7,6ct ca W/VS-P, längd 18,5 cm, K Andersson Stockholm 1937.
MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld, två briljanter tot ca 1,12ct ca TCr/VS, ca 26×15mm, vikt 16,8 g, Ceson 1967.
WIWEN-NILSSON BROSCH, sterling silver, flygande trana, 7x3 cm, från 1972, vikt 13 g. (d)
KEDJA/HÄNGE, 18K guld , antikslipade diamanter ca 1,10ct ca TW/W-SI, kedjan från 1806, vikt 11,6 g, längd 54 cm.
RING, 18K vitguld, äkta blisterpärla 9,5 mm, 2 gammalslipade diamanter ca 0,30 ct Cr/SI, stl 17,5 mm.
RING, 18K vitguld, smaragd ca 10,00ct, 22 briljanter ca 1,10ct TW-W/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 13,4 g.
CHOPARDÖRHÄNGEN, "Happy Diamonds", 18K vitguld, hjärta, briljanter 0,11ct, cert 2003, ask.
KEDJA/HÄNGE, platina, 63 diamanter (gammal-, rosen-, åttkant- och briljantslipade) ca 1,08ct samt orientpärla 5,5 mm, ca 1920, vikt 8,2 g.
RING, 18K guld med målning och kvartssten i mitten, filigranarbete, A G Estberg, Karlskrona 1844.