Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2004
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader doserade, silverlås med markasiter och pärla, längd 45 cm
RING, 18K vitguld, odlad sötvattenspärla, åttkantslipade diamanter stl 18 1/2 mm, vikt 5,4g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, 2 briljanter totalt ca 0,08 ct, skruvmekanism.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, vita stenar, Stigbert 1966, skruvmekanism
SET, ARMBAND förgyllt silver med granater, 2 par örhängen gulmetall med granater, skruv, ring (sten saknas) stl 19 1/4 mm, armbandets längd 17 1/2 cm.
RING, 18K vitguld, 1 större samt 8 mindre briljanter ca 0,83 ct totalt, W-TCr/SI, stl 17 1/4, vikt 5 g.
RING, 18K vitguld, 7,2 mm odlad pärla, 8 åttkantslipade diamanter ca 0,22 ct, W/VS, stl 17, vikt 6,7 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad svart diamant ca 2,00 ct, stl 16 1/4, vikt 6,1 g.
ARMBAND, 14K guld, 9 briljanter ca 0,75 ct, TCa/ P, 18 äkta och syntetiska safirer, längd 17 cm, vikt 10,2 g.
ARMBAND, 14K guld, bricka med 15 briljanter ca 0,62 ct, Cr-TCa/SI, längd 20 cm, vikt 23 g.
ÖRHÄNGEN + RING SET, 14K vitguld, dia ca 2,20 ct tot, Ca/SI-P (några dia små skador), stl 16 1/4, stift, V=13,3 g
SMYCKESET, örhängen, ring och hänge med 4 odlade pärlor, 8½ mm, samt 32 briljanter ca 0,64 ct, Ca/P, stl 17½, vikt 12,6 g, stift.
2 RINGAR i 14K vitguld/rödguld med totalt 10 briljanter ca 0,52 ct, Cr-Ca/P, stl 17 3/4, vikt 7,6 g.
RING och ÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 27 briljanter ca 0,68 ct, Ca/SI, stl 16 3/4, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 14K guld/vitguld, briljant ca 0,20 ct, Ca-LY/VS, stl 15 3/4, vikt 2,3 g.
ARMBAND, 18K guld, 1 större och 22 mindre briljanter ca 1,28 ct tot, TW-W/VS- P, längd 16,8 cm, vikt 19,6 g.
SMYCKESET, 14K guld, ring, örhängen och hänge, 100 diamanter ca 1,00 ct totalt, Cr-TCa /P, stl 16 3/4, vikt 9,1 g.