501 - 515 av 515
1...242526 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 25 september 2004

Klubbad för

Smycken Nål

NÅL, 18K guld med briljant ca 0,18 ct ca I(TCR)/VS.

Utrop: 1 000 kr

MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld med 2 briljanter totalt ca 0,24 ct ca H(W)/VS nomogram. IA.

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K guld med odlad pärla samt 2 åttkant slipade diamanter stl 17 1/4 mm.

Utrop: 700 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med odlade pärlor samt diamanter.

Utrop: 1 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld med odlade pärlor.

Utrop: 600 kr

BROSCH, 18K guld, 2 cabochonslipade ametister, vikt ca 8,3 gr.

800 kr

Utrop: 900 kr

PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor förgyllt lås, längd 46 cm.

1 800 kr

Utrop: 2 000 kr

ARMBAND, ca 17K guld, längd 19 cm, vikt 58,4 gr.

Utrop: 4 400 kr

ARMBAND, 18K guld, berlock med guldmynt, längd 19 cm, vikt 65,1 gr.

Utrop: 5 400 kr

ALLIANSRING i platina med briljanter ca 1,00 ct totalt, ca TW-TCr/ VS-SI, stl 17 1/4

4 200 kr

Utrop: 3 700 kr

Ädelstenar Safirer

SAFIRER, 18 st, oinfattade, plomerade, diverse slipningar, totalt 14,64 ct

Ädelstenar Rubiner

RUBINER, 32 st, oinfattade, plomerade, diverse slipningar, totalt 14,28 ct, box

KANDELABRAR, 4-armade, silver, Gustaf Möllenborg Stockholm, år 1836, höjd ca 55cm, total vikt ca 5 kilo.

Utrop: 85 000 kr

KANDELABRAR, 3 - armade, silver, Gustaf Möllenborg, Stockholm, år 1854, höjd 53cm, vikt 2,6 kilo.

Utrop: 65 000 kr

YTTERFODER, silver, CG Hallberg, år 1914, jugend, signerad Jean Jeansson, proveniens Oscar Bernadotte, greve af Wisborg. totalvikt ca 5-6kilo.

Utrop: 120 000 kr