781 - 800 of 1 168
1...394041...59 Go to
Order

Closed | Pawn – Thursday 26 March 2009

Hammered at

Pawnitems Silver

1 beaker on stand, year 1918, silver, h:9cm. weight 50,5g

Passed

Estimated: 200 kr

Go to item

Pawnitems Silver

6 beaker with green stones, förgyllda invändigt, silver, h:8cm (bucklor)

850 kr

Estimated: 550 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 sugar-tong "änglar", silver (stämplar is, lagning). weight 41,4g

100 kr

Estimated: 50 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 tea-strainer with ställ, silver. weight 75,3g

550 kr

Estimated: 200 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair earrings Georg Jensen "Daisy", SIZE 24mm, clips, enamel, silver. weight 6g

700 kr

Estimated: 800 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair earrings Georg Jensen "Tore Bülow", 47mm, silver

1 300 kr

Estimated: 800 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pair earrings Georg Jensen "Tore Bülow", 60mm, silver

1 900 kr

Estimated: 800 kr

Go to item

Pawnitems Silver

3 Smörfat, silver. weight 105,3g

375 kr

Estimated: 225 kr

Go to item

Pawnitems Silver

4 Punchbägare, GAB, Stockholm, year 1949, silver, h:7cm. weight 231,4g

Passed

Estimated: 900 kr

Go to item

Pawnitems Silver

4 Punchbägare, CG Hallberg, Stockholm, year 1958, silver, h:7cm. weight 221,1g

Passed

Estimated: 900 kr

Go to item

Pawnitems Silver

4 Punchbägare, Aage Weimar, Denmark, silver, h:8cm. weight 263,7g

800 kr

Estimated: 900 kr

Go to item

Pawnitems Silver

4 beaker, förgyllda invändigt, monogram/crest, silver, h:9cm (stämplar finns). weight 252,7g

Passed

Estimated: 900 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 Skrin on feet, approx 11cm hög, approx 14cm long, låsmekanik, saknar key, C.F Carlman, silver, 1909. weight 512,29g

3 200 kr

Estimated: 1 800 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 vase on ball-feet (2 by fötterna buckliga), 17,5cm, SIZE 11,9cm, C.G Hallberg, 1911, silver. weight 301,39g

Passed

Estimated: 1 200 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 Burk, Monogram, 7cm hög, SIZE 9cm, 0.995, silver. weight 232,7g

Passed

Estimated: 900 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 small vase, 10cm hög, SIZE 6,3cm, engraving "1975", Handarbete, 1973, E. Löfman. weight 124,7g

700 kr

Estimated: 450 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 small vase, 6,3cm hög, SIZE 5,2cm, 1960, silver. weight 55,1g

150 kr

Estimated: 200 kr

Go to item

Pawnitems Silver

various gold 18K. weight 94,1g

Passed

Estimated: 21 000 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 pendant "erotiskt motiv", imperfect, armen by, 23mm long, 14K. weight 12,1g

Passed

Estimated: 2 100 kr

Go to item

Pawnitems Silver

1 chain ankarlänk, 52cm, silver. weight 79,7g

225 kr

Estimated: 300 kr

Go to item

About the auction