41 - 60 av 303
1234...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 24 februari

Klubbad för

RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,5 mm, vikt 5,2 g, en av de större diamanterna i mitten har en större natural/mindre skada på kronan.

4 500 kr

Utrop: 5 100 kr

ARMBAND, 18K guld/vitguld, längd 17,5 cm, vikt 28,3 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad safir, 8 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 17,75 mm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med skada och nagg.

Utrop: 4 500 kr

BROSCH, platina, pärlor, briljant och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca TW-W/VS-SI, C.G Hallberg, Stockholm 1951, diameter 29 mm, vikt 9,7 g, enstaka diamanter med nagg på kuletten.

6 000 kr

Utrop: 6 600 kr

Silver Kaffeservis

KAFFESERVIS, 3 delar, silver, invändigt förgyllda, kaffekanna, gräddkanna, sockerskål med lock, oktangonala, J.L. Nordin, Sollefteå 1921, höjd 12,5-25 cm, totalvikt 1054,4 g, några små bucklor.

Utrop: 6 600 kr

MARGARETHEBÄGARE, sterlingsilver, invändigt förgylld, vit emalj, åttpassformad, A. Michelsen, Köpenhamn, höjd 90 mm, diameter 96 mm, vikt 186,1 g.

3 000 kr

Utrop: 2 700 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, stl 19 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 8 500 kr

ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, Schalins, stl 19 mm, vikt 6,9 g.

12 000 kr

Utrop: 13 400 kr

ALLIANSRING, 18K trefärgat guld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18,75 mm, vikt 8,5 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, asscherslipad diamant 3,02 ct, W(H)/VS2, IGI certifikat S1H92930, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.

Utrop: 270 000 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,80 ct, ca Cr(J)/VS1, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 3,0 g, en skadad klo, diamanter med nagg.

14 000 kr

Utrop: 16 000 kr

KEDJA, 18K guld, Stockholm 1809, antik, längd 58 cm, vikt 10,4 g.

5 900 kr

Utrop: 6 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, safirer ca 0,79 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,9 g, stift.

Utrop: 8 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-TCr/P, längd 15-17,5 cm, vikt 1,7 g.

Utrop: 3 900 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer ca 1,66 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCr/P, vikt 2,8 g, stift.

Utrop: 12 400 kr

RING, 18K guld/vitguld, antikslipad diamant ca 0,85 ct, ca TCa(K)/SI2, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 18,25 mm, vikt 11,6 g, mittstenen med nagg och liten skada.

Utrop: 13 200 kr

RING, 18K vitguld, citrin, diameter citrin 16,5 mm, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv enligt gravyr, ca TW-TCr/VS-SI, stl 18,5 mm, vikt 18,9 g.

Utrop: 13 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipad safir 4,85 ct, 16 gula behandlade diamanter ca 0,16 ctv, 6 mindre safirer ca 0,50 ctv, stl 20 mm, vikt 15 g.

22 000 kr

Utrop: 21 000 kr

HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, TW(G)/VS2, längd kedja 42,5 cm, vikt 3,8 g.

Utrop: 6 000 kr

RING, 18K guld, ametister, åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 8,0 g.

Utrop: 5 600 kr