41 - 60 av 277
1234...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

RING, 18K guld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, stl 17 mm, vikt 13,2 g, några enstaka diamanter med mindre nagg på kuletterna.

Utrop: 9 000 kr

RING, 14K guld, 31 bruna briljantslipade diamanter ca 1,25 ctv, mindre åttkantslipade diamanter ca 0,40 ctv, stl 17,25 mm, vikt 9,6 g, ett fåtal av de bruna diamanterna har nagg, ett större antal av de mindre diamanterna har nagg och skador.

5 100 kr

Utrop: 5 700 kr

HÄNGE, 18K guld, hjärta, briljantslipade diamanter 0,67 ctv enligt gravyr, ca TW/SI, höjd 20 mm, vikt 1,2 g.

Utrop: 5 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,38 ctv, W/VS, briljant och prinsesslipade diamanter 0,87 ctv, ca W-Cr/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,9 g.

Utrop: 12 000 kr

RING, 20K guld i ringskenan, låghaltigt guld ca 12K, silver, äldre briljant, åttkant och gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, stl 17,25+ mm. vikt 9,8 g, diamanter med nagg / skador.

Utrop: 6 000 kr

CARMOSÉRING, platina, droppslipad diamant 0,92 ct, Fancy Vivid Orange Yellow, ca P1, GIA Colored Diamond Report 5222792180, briljantslipade diamanter 0,35 ctv, ca TW-W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, enstaka små diamanter P.

Utrop: 84 000 kr

BESTICKSERVIS, 32 delar, silver, modell Uppsala, 4 smörgåsgafflar, 4 smörgåsknivar, 4 bordsgafflar, 4 bordsknivar, 4 bordsskedar, 4 efterrättsskedar, 6 smörgåsknivar, såssked, tårtspade, Mgab, Linköping 1970-tal, totalvikt 1519,6 g.

5 300 kr

Utrop: 5 500 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, silver, invändigt förgylld, Louis Kuppenheim, Pforzheim tidigt 1900-tal, längd 150 mm, bredd 100 mm, vikt 316,8 g.

2 200 kr

Utrop: 2 500 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, silver, niello, motiv av Vinterpalatset i Sankt Petersburg, otydbar mästarstämpel, Moskva 1800-talets andra hälft, längd 120 mm, bredd 45 mm, vikt 125,5 g, bucklor.

2 000 kr

Utrop: 1 100 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, silver, invändigt förgyllt, niello, motiv av St. Petersburg från Finska viken, kontrollmästare Viktor Savinsky, Moskva 1862, mått 75 x 131 mm, vikt 190,6 g, monogram, buckla.

2 700 kr

Utrop: 1 600 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW-TCa/VS-P, stl 16,5 mm, vikt 1,2 g.

4 500 kr

Utrop: 5 000 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld, niello, motiv av Kreml, kontrollmästare Viktor Savinsky, Moskva 1866, mått 70 x 115 mm, vikt 183,2 g, gravyr, monogram, bucklor.

2 200 kr

Utrop: 1 600 kr

PÄRLCOLLIER, två rader, något off round odlade pärlor ca 7,6 mm, lås i 18K vitguld med safirer, längd 39-46 cm, knutet, vikt 64,8 g, i behov av omträdning.

Utrop: 2 500 kr

ARMBAND, 18K vitguld, 11 gammal- och rosenslipade diamanter ca diamanter 0,50 ctv, ca W-Cr/SI, längd 18 cm, säkerhetskedja, vikt 7,7 g.

5 500 kr

Utrop: 6 200 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, silver, invändigt förgylld, motiv med hästar och släde, Feyodor Pyekin, Moskva runt 1900, kontrollmästare Ivan Lebedkin, mått 75 x 105 mm, svenksa importsätmplar, vikt 138,1 g, ej helt stängbar.

950 kr

Utrop: 1 000 kr

Silver Etui

CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld, grön kalcedon, samorodok, Moskva 1908-1926, längd 122 mm, bredd 80 mm, vikt 201,3 g.

3 800 kr

Utrop: 2 200 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, rosenslipade diamanter, C G Hallberg, Stockholm 1954, stl 17,25 mm, vikt 2,7 g, ena diamanten med inneslutningar som når ytan i bordet, slitna fattningar.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

Silver Etui

CIGARRETUI, silver, niello, rocailledekor, kontrollmästare I. Avdyeyev, Moskva 1858, längd 125 mm, bredd 70 mm, vikt 175,8 g.

1 600 kr

Utrop: 1 800 kr

RING, 18K vitguld, droppslipad diamant ca 1,00 ct TCa(K)/SI2, GIA inskription 5186702715, 28 briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca TW/SI-P, stl 16 mm +, vikt 4,2 g.

Utrop: 36 000 kr

ARMBAND, 18K guld, geometriska länkar, bredd 23 mm, längd 19 cm, vikt 92,2 g, säkerhetskedja.

46 000 kr

Utrop: 50 000 kr