261 - 277 av 277
1...121314 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 27 januari

Klubbad för

COLLIER, 18K vitguld, flerfärgade safirer ca 3,77 ct, längd 40 - 45 cm, vikt 3,6 g.

3 800 kr

Utrop: 4 200 kr

COLLIER, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TW/VS, längd 40-42 cm, vikt 3,2 g.

Utrop: 4 500 kr

COLLIER, lapis lazuli, lås i 18K guld, längd 46 cm, vikt 43,3 g.

Utrop: 3 000 kr

COLLIER, 18K guld, Frankrike, 2 rader, aleppolänk, längd ca 75 / 37 cm, vikt 72,4 g, lagningar.

Utrop: 42 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/platina, antikslipad diamant ca 1,60 ct, ca Cr(J)/SI2, 1930, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g, diamant med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 46 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant ca 1,38 ct, ca TCr(I)/SI1, stl 16 mm, Stockholm 1975 vikt 4,2 g, diamanten med nagg vid rondisten.

Utrop: 39 000 kr

RING, 18K roséguld, delvis rodierat, 26 rubiner ca 0,90 ctv, 26 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 11,0 g, flera rubiner har skador och nagg.

Utrop: 9 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, hjärtan, baguette- trapets och briljantslipade diamanter ca 2,50 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 4,2 cm, vikt 7,2 g, några diamanter med nagg, svaga fattningar

Utrop: 12 400 kr

RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,75 ct ca W(H)/SI2, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 17 mm, vikt 6,1 g, gravyr, undermåliga fattningar på sidostenarna, inneslutning når ytan på huvudstenen.

Utrop: 10 400 kr

RING, 18K guld, 14 baguetteslipade citriner, 32 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 14,3 g.

7 500 kr

Utrop: 8 500 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad rubin 0,93 ct, 12 briljanslipade diamanter 0,40 ctv, ca W/SI, stl 17 mm, vikt 3,4 g.

Utrop: 6 200 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner 0,58 ctv enligt gravyr, höjd 17 mm, vikt 3,2 g, huggies, en rubin skadad.

4 400 kr

Utrop: 5 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 droppformade samt 2 baguettslipade diamanter ca 0,98 ctv, ca TW-W/VVS-VS, 2 rosenslipade svarta diamanter ca 1,14 ctv, längd 20 mm, stift, vikt 3,5 g, svarta diamanterna har ytdefekter.

Utrop: 25 000 kr

TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,03 ctv enligt gravyr, längd 17 5 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 14 000 kr

2 RINGAR, 18K guld, briljantslipade diamanter 1,02 ctv, ca TW-W/VS, stl 17 mm, vikt 16,3 g.

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, 40 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW/VS, hängande olika symboler, längd 40/41 cm, vikt 3,3 g, en diamant trasig.

Utrop: 6 100 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W(H)/VS, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.

Utrop: 6 200 kr