41 - 60 av 414
1234...21 Gå till

Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 januari

Klubbad för

COASTER, silver, slät, rund med hänkel, längd 14,8 cm, diameter 11,3 cm, CG Hallberg, Stockholm 1954, vikt 99,4 g.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

SUPKALK, silver, invändigt förgylld, välvd på åttkantig fot med gallersarg, BW Ifvarsson, Nyköping 1827, höjd 11,3 cm, vikt 28,2 g.

Utrop: 1 800 kr

PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 43 cm, lås i låghaltigt vitguld, vikt 11,5 g, knutet, något offround.

Utrop: 450 kr

PÄRLCOLLIER, odlade barocka pärlor ca 7 mm, 3 rader, längd 37 cm, lås i silver, vikt 67,3 g.

Utrop: 750 kr

Smyckestillbehör Övrigt

LUPP, 10× förstoring, Triplett, behållare i läder, glasets diameter ca 16 mm, JSP.

275 kr

Utrop: 300 kr

HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, hjärta med 4 briljantslipade diamanter ca 0,02 ctv, längd 40 cm, vikt 1,7 g, en diamant har nagg på kronan.

1 500 kr

Utrop: 1 100 kr

Utrop: 450 kr

TENNISARMBAND, 18K förgylld vitguld, 62 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, längd 18 cm, Iduna, vikt 7,1 g.

6 100 kr

Utrop: 5 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,15 ct enligt gravyr, ca TW/VS, John Petterssons eftr, Stockholm 1964. stl 15,5 mm, vikt 1,8 g, slitna fattningar samt en klo med skada.

1 500 kr

Utrop: 1 700 kr

RING, platina med 15 briljanter 0,40 ctv, TW(G)/VS, storlek 17+ mm

Utrop: 7 000 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 42 briljanter 0,26 ctv TW(G)/VS, storlek 16,75 mm

Utrop: 4 100 kr

RING, 18K guld, månsten, 43 briljant- / åttkanstlipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.

2 300 kr

Utrop: 2 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca W/SI, stift, vikt 1,4 g.

Utrop: 1 300 kr

ÖRHÄNGEN, 18K trefärgat guld, höjd 18 mm, stift, vikt 2,9 g.

2 000 kr

Utrop: 2 000 kr

COASTER, silver, GAB, Eskilstuna 1970, vikt 112,6 g.

Utrop: 450 kr

LORGNETTE, silver, längd kedja ca 80 cm, etui.

750 kr

Utrop: 650 kr

RING, 18K guld, låghaltigt guld, granater, stl 16 mm, vikt 5,8 g, ringskenan är i 18K medans infattningen är i låghaltigt guld med tennlödningar.

2 600 kr

Utrop: 2 800 kr

KALEVALA, collier, brons, längd kedja ca 65 cm, vikt 47,6 g.

300 kr

Utrop: 350 kr

PÄRLCOLLIER, lås i metall, odlade pärlor, pärlor ca 7+ mm, längd 86 cm.

600 kr

Utrop: 700 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca TW/VS, vikt 1,1 g, stift, diamanter med nagg på kuletterna.

5 600 kr

Utrop: 6 400 kr