Avslutad | Klassiska – Lördag 24 april 2004
MATSILVER, 1 serveringssked, 5 kaffeskedar (gravyr M.G.1861), 3 teskedar, 1800-tal.
COLLIER, ÖRHÄNGEN jade samt orientaliska pärlor, lås silver, några jadekulor skadade, örhängen skruvmekanism.
RING, 18K guld & vitguld, smaragd ca 1 ct, 2 briljanter ca 0,30 ct (små skador), stl 17 1/4+, V=10,5 gr.
RING, 18K vitguld, ametist ca 5 ct, 18 briljanter ca 0,57 ct, W-TCr/VS, stl 17, vikt 4,6 gram.
RING, platina, 6 gammal- & 2 rosenslipade dia (nagg) ca 0,34 ct, stl ca 17½ (skenan av), vikt 3,5 gr.
RING, 18K guld & platina, syntetisk röd korund, gammalslipade diamanter ca 0,65 ct, stl 17, V=6,7 gr.
RING, platina, safir ca 0,60 ct, åttkantslipade diamanter ca ca 0,18 ct, stl 16, vikt 3,5 gr.
RING, platina, briljant ca 0,60 ct, Cr/SI2, + åttkantslipade dia ca 0,14 ct (2 lite skadade), stl 16 1/4+, V=3,6 g
RING, 18K guld, cabochonslipad akvamarin ca 14 ct, 14 briljanter ca 0,28 ct, TCr/SI-P1, stl 16½, V=12,9 g
RING, 18K guld & platina, mediumslipad diamant ca 0,13 ct, 24 åttkantslip dia ca 0,60 ct, stl 20 1/4, V=12,8 g
RING, platina, 31 åttkantslipade dia ca 0,60 ct, TCr/SI (små nagg), stl 16½, vikt 7,5 gr.
RING, 18K guld, briljant & åttkantslipade diamanter ca 0,24 ct totalt, TCr/ SI-P, stl 16 3/4, V=10,2 g
COLLIER, Röd korall, elfenben, onyx, tigeröga och gul metall, längd 88 cm, vikt 143 gr.